Jdi na obsah Jdi na menu
 


Festival Dětská Strážnice 2012

Můj ty světe, jak ten čas letí... Kdepak je těch víc jak padesát let, které utekly od chvíle, kdy jsem poprvé prožil tu zázračnou noc, která nikde jinde na světě než jednou za rok ve Strážnici trvá čtyřiadvacet hodin - jak to s oblibou připomínal první ředitel Strážnických slavností, legendární primáš Vítězslav Volavý.

Odpusťte, přátelé, trochu té nostalgie, kterou přináší kmetský věk a která je příčinou tohoto netradičního pojetí úvodu tradičního pozvání do Strážnice na Mezinárodní folklorní festival, jenž se tu odehraje už ve dvanáctém roce třetího tisíciletí. Bude to opět jedinečný folklorní festival s rozsáhlým a pestrým programem, v němž se zrcadlí všechny formy pěstování scénické i tradiční prezentace lidových zvyků, obřadů, písní a tanců. Bude to opět programový maratón, který Vy všichni, kdo tu nebudete poprvé, „nakonec" jako obvykle zvládnete, a většinu z Vás, kteří sem zavítáte poprvé, určitě natolik zaujme, že se sem budete vracet - oblažit duši a potěšit srdce, což strážnický festival umí a což se v hojné míře děje.

Většina z Vás věrných už ví, co z programu musí vidět a u čeho musí být. Po letitých zkušenostech nedáváme rady a doporučení, protože opravdu i ve Strážnici platí: „Proti gustu, žádný dišputát." Jen jedno ujištění - zas toho bude k uspokojení Vašeho gusta víc než dost.

Je tu ale přece jedna věc, která se v tom bohatém programovém gejzíru nemůže ztratit: V rámci letošního 67. ročníku MFF Strážnice se odehraje

 detska_str.jpg

30. ročník folklorního festivalu Dětská Strážnice

Role tohoto zcela jedinečného festivalu je pro uchování hodnot tradiční lidové kultury u nás klíčová a je víc než zřejmé, že nadešel čas tuto roli vědecky i společensky znovu zhodnotit. To hodnocení pak určitě vyzvedne význam osobností, které přispěly k tomu, že právě ve Strážnici převládly programy, v nichž už neúčinkují panáčci navlečení v miniaturách krojů pro dospělé a napodobující jejich tance, ale děti, které si hrají a dokážou přirozeně vyjádřit, jak to v tradičním dětském světě skutečně šlo v čase od hraní si „na svaďbu" až k té svatbě opravdové, co kdysi trvávala týden...

Až budete letos dětské programy sledovat, nezapomeňme si také uvědomit, jaké bohatství máme ve všech těch, co s dětmi pracují, co umí nejen vymyslet a vytvořit kvalitní program, ale co dokážou zvládnout na zkoušce svěřený „pytel blech" do té míry, že se programové číslo nacvičí a na jevišti půvabně zaskví, těch, co umí získat ke spolupráci rodiče i dotace k zhotovení krojů a rekvizit, co i v čase počítačového a internetového blouznění obejdou s koledami o Vánocích rodiny příznivců a přátel,  na jaře vynesou Morenu a přinesou na sídliště opentlené létečko, aby zvěstovali, že už zase bude slunéčko hřát a tráva se zelenat... Díky těmto tvůrcům - renomovaným i dosud téměř neznámým - žije a je rozvíjen odkaz Františka Bartoše, který před více než sto lety vložil do své inspirativní sbírky Naše děti a který v následujících desetiletích obohacovali jeho následovatelé.

Vážení a milí, přijeďte i letos do Strážnice. Přijďte si prožít potěšení z toho, co uvidíte na podiích, i z písní, které si v zámeckém parku při hře hudců a při pohárku dobrého vína sami zazpíváte - ať si ten čas letí, jak chce. A nezapomeňte zajít v sobotu do skanzenu, kde v Dětském dvoře téměř nepoznáte, kdo si tu s větší chutí hraje - jestli ti „maloši", jimž je pořad určen, nebo jejich dospělý doprovod.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Statistiky

Online: 1
Celkem: 34284
Měsíc: 807
Den: 18